автор: TechNews.bg
Новият закон е насочен към умните устройства в домовете на хората
Лесните за отгатване пароли по подразбиране правят уязвими много домашни устройства (снимка: CC0 Public Domain)
Всички пароли „по подразбиране” трябва да бъдат забранени при устройствата, свързани с интернет, а фирмите, които не спазват това правило, ще бъдат изправени пред огромни глоби. Това предвижда нов закон, подготвян от правителството на Великобритания.
Законът е насочен към т.нар. интелигентни устройства в домовете на хората и има за задача да ги предпазва от хакване, отбелязва BBC. Скорошно проучване от организацията за наблюдение на потребителите „Who?” установи, че домовете, пълни с интелигентни устройства, могат да бъдат изложени на повече от 12 000 атаки седмично.
Киберпрестъпниците все повече се насочват към продукти от типа на уредите за интелигентен дом – смарт телевизори, високоговорители и свързани с интернет съдомиялни машини. Достатъчно е да има едно уязвимо устройство, за да могат хакерите да осъществят достъп до цели домашни мрежи и да откраднат важни лични данни.
Законопроектът за сигурността на продуктите и телекомуникационната инфраструктура въвежда три нови правила:
Новият режим ще бъде контролиран от регулатор, назначен след влизането на законопроекта в сила. Той ще има правомощията да глобява компаниите с до 10 милиона британски лири или 4% от техния глобален оборот, както и до 20 000 британски лири на ден за продължаващи нарушения.
Правилата се прилагат не само за производителите на дигитални продукти, но и за фирми, които продават евтини вносни технологии в Обединеното кралство. Това включва рутери, охранителни камери, игрови конзоли, домашни високоговорители и бяла техника и играчки с интернет. Не включва превозни средства, интелигентни измервателни уреди и медицински устройства. Настолните и преносимите компютри също не попадат в обхвата на новата регулация.
Специалистите от бранша приветстват нормата. Те посочват, че законът ще се нуждае и от непрекъснато подобрение, за да може да отговаря на все по-сложните проблеми със сигурността на интелигентните устройства.
created with